Mít na zahradě vlastní a nezávislý zdroj vody je celkem výhra. Voda je drahá, a studna se tak stává žádanou součástí bydlení v rodinném domě. Jakým způsobem je třeba o ni pečovat?
Kopaná, nebo vrtaná studna?
Při rozhodování, jakou studni si pořídit, možná budou rozhodovat finance. Kopaná studna vyjde finančně dráž a kopání trvá déle, ale k dispozici bude vydatnější zdroj vody. Naproti tomu vrtaná studna bude hotová během dvou dnů a nabízí kvalitnější podzemní vodu. V každém případě, ať už budete mít jakýkoliv typ studně, je pak třeba se pravidelně o ni starat, což představuje především čištění studní.
Kdy studnu čistit?
Jsou-li ve vodě ve studni nečistoty nebo má voda nepříjemný zápach a je zakalená, případně klesá její hladina, je třeba přistoupit k čištění a regeneraci studni. Vlastními silami toto majitel studně většinou nezmůže a musí si k tomu povolat odborníky.
Čištění studní začíná opláchnutím opláštění studny nebo opláštění vrtu, a to vysokotlakým čerpadlem. Pak se odstraňuje sediment a nečistoty na dně studny, které se zde usadily během provozu studně. Důležitá je také její dezinfekce, která přichází na řadu na konec. Někdy je také nutné provést drobné opravy, jako je spárování, ošetření skruží nebo výměna sacích košů, aby studna mohl dále dobře sloužit.
Kolik čištění studní stojí?
Majitele studně určitě bude zajímat, kolik ho její vyčištění bude stát. Cena se obvykle odvíjí od typu studně, její hloubky a také technického stavu, případně toho, kdy byla naposledy čištěná. Každá studna je totiž specifická, takže paušální cenu nelze stanovit. Ideální je nechat si vypracovat u odborné firmy nezávaznou cenovou nabídku a podle ní se pak rozhodovat. Platí pochopitelně přímá úměrnost – čím hlubší studna, tím bude její čištění dražší.