Výstavba nízkoenergetických a ekologických variant domů se může prodražit, protože je zapotřebí splnit určité standardy na spotřebu energie. Za tímto účelem je třeba zakoupit speciální materiál s izolačními a těsnícími vlastnostmi. Na kvalitě se nevyplácí šetřit. Z dlouhodobého hlediska se ale investice do nízkoenergetických domů vyplácí, vzhledem k nižším účtům za energie, dodává specialista na výstavby těchto domů z firmy ANNIKA HOUSE.
Druhy ekologických domů
Výběr je bohužel stále ještě docela omezený. Cílem jejich výstavby je nižší dopad na životní prostředí a energetická úspornost. Materiály na jejich výstavbu jsou stále ještě poměrně málo známé a vzácné. A navíc, lidé jen neradi podstupují riziko, zejména co se jejich bydlení týká, a tak radši investují do již osvědčených variant. Navíc pokud již dům máte, jeho renovace (chytrá a efektivní) je mnohem levnější a často i ekologičtější než výstavba nové stavby.
Pasivní dům
Ze všech „zelených“ domů, je tady ten energeticky nejúspornější. Označen za pasivní může být tehdy, když spotřebuje méně než 15 kWh za rok a na m² primární energie! To se ale bohužel pojí také s náročností na použitý materiál, který musí splňovat důležité standardy. Při jeho stavbě je důležité ale dodržet také strukturu domu, jeho orientaci i tepelnou izolaci. Díky tomu je pasivní dům schopen maximalizovat využití slunečního záření. Slunce pak vyhřívá různé části domova, jako jsou stěny, podlahy či jiné objekty. Snížíte tím potřebu vytápění.
Dům vybavený solárními panely
Takový dům obsahuje minimálně dva solární panely. Čím více je jižní střecha domu pokryta solárními panely, tím vyšší bude úspora za energie. Důvodem je to, že se tak dokáže maximalizovat zisk se slunečního záření co nejvíce. Ideální je, pokud je dům energeticky soběstačný alespoň z 80 %. Toho lze dosáhnout ale s poměrně velkým množstvím solárních panelů (závisí na velikosti domu).