Na jakém principu funguje bezdotyková dezinfekce? Možná jste i vy dumali nad touto moderní věcičkou, zvláště v současné době, ovlivněné koronavirovou pandemií. Stačí přiložit dlaně k dezinfekci a ta se sama spustí. Je to hygienické a bezpečné. Základem je pohybové čidlo, jenž reaguje na pohyb, a na jeho základě pak sepne dané zařízení. Jaká je nabídka pohybových čidel?
Jak funguje pohybové čidlo
Pro přiblížení funkce pohybového čidla, nazývaného také PIR čidlo, jsme si jako příklad vzali bezdotykovou dezinfekci, která je nyní velmi často používaná ve veřejných prostorách – úřadech, obchodech. Detektor pohybu však lze použít také třeba na toaletách pro oplachování rukou. Pohybové čidlo samo spustí vodu, aniž bychom museli na kohoutek chytat. Totéž platí pro použití tekutého mýdla. Jak je patrné, nachází pohybové čidlo uplatnění v běžném životě.
Soumrakové čidlo pro praktické osvětlení venkovních prostor
Soumrakové čidlo se využívá pro osvětlení nádvoří, reklamních ploch, výloh obchodů či jiného prostoru. Jak sám jeho název napovídá, zapne se až v momentě, kdy se venku stmívá, a to pomocí integrovaného světelného senzoru. Díky tomu lze uspořit elektrickou energii a omezit její plýtvání. Obvykle se montuje na stěnu, která není vystavená přímému slunečnímu záření. Nejlépe tomu vyhovuje východní nebo severní stěna.
Světlo s čidlem
Elektrická energie není zadarmo a svítit celý den v místech, kde to není třeba, je proto zbytečné. Pro tento účel můžeme použít světlo s čidlem, jenž se rozsvítí pouze tehdy, když detekuje okolo sebe pohyb.Můžeme ho umístit na chodbu, schodiště, vstupní cestu, tedy všude tam, kde se předpokládá pohyb lidí. Na výběr pak jsou světla stropní nebo nástěnná. Vzhledem k vyšší IP ochraně je možné je použít i v prostředí, které je vystavené nepříznivému počasí. Toto venkovní čidlo odolá dešti, sněhu i mrazům a slouží k osvětlení veřejných prostor stejně jako prostředí u rodinného domu.