Dřevostavby jsou bezesporu hitem. Když člověk přemýšlí nad stavbou vlastního bydlení, moderní dřevostavby zvažuje jako vůbec první. Důvodem toho je především rychlost jejich výstavby. Zatímco zděné domky se za pár měsíců radují jenom ze zpevněných základů, dřevostavby na klíč se těší z hrubé stavby. Tím však výčet předností dřevostaveb ani zdaleka nekončí. Za zmínku stojí také to, že jsou levné a ekologické.
Pokud nad tímto obydlím uvažujete, měli byste se s tímto typem bydlení blíže seznámit. Přece jenom dřevostavby dělíme do několika skupin.
Sendvičové dřevostavby
Vůbec první skupinou jsou takzvané sendvičové dřevostavby, při jejichž výrobě se používá samozřejmě také dřevo. Jen k výrobě jednotlivých částí dochází v továrnách a posléze se na pozemku všechny části jenom smontují dohromady.
Většinou je základní kostra složená z masivních trámů a na ně se teprve desky napojují. Po postavení celého obydlí se nenachází rozdíl mezi stavbami zděnými a dřevěnými.
Panelové dřevostavby
Setkat se také můžete s panelovými dřevostavbami. Jedná se o objekty, které se pyšní opravdu vysokou variabilitou. Panelové dřevostavby se staví buď z masivních dřevěných bloků a jsou navzájem prolepené dřevodeskami, nebo z masivních dřevěných truhlíků s tepelnou izolací a bloky z rovnaného řeziva.
Skeletové dřevostavby
Pro některé dřevostavby je zase typická nosná konstrukce z hranolů. Těmto dřevostavbám se říká skeletové dřevostavby a hranoly jsou většinou z lepeného dřeva. Důležité je zmínit, že mezi hranoly se vkládá izolace a podporují se tak tepelně izolační vlastnosti přírodního materiálu.
Sloupkové dřevostavby
Za zmínku stojí ještě sloupkové (nebo také rámové) dřevostavby, které se pyšní jenom těmi nejmodernějšími stavebními postupy. V tomto případě ke stavbě dochází rovnou na místě a na míru. Z fošen je připravená konstrukce.