Přestože nás sucho sužovalo několik let po sobě (a na mnoha místech v České republice tomu není jinak ani letos), spotřeba vody stále stoupá. Mezi roky 2018 a 2019 se zvedla spotřeba vody o 1,8 litru na osobu, což znamenalo spotřebu 133,5 litrů vody na hlavu. Pokud vezmeme v potaz pouze domácnosti, bylo to podle ČSÚ o 0,6 litru více. Průměrný člověk v domácnosti tedy denně spotřeboval až 89,2 litrů vody. Vždy mluvíme o vodě pitné. Přitom, kolik vody denně vypijeme či spotřebujeme na vaření? Možná jen kolem dvou až třech litrů.
Odborníci tvrdí, že si musíme pitné vody začít více vážit a úspory vody v domácnosti by se měly stát samozřejmostí. Zpracovaná pitná voda je drahá a v českých domácnostech se s ní plýtvá. Neříkejte, že i vy tuto vodu nepoužíváte třeba k zalévání zahrady, k napouštění bazénu, samozřejmě ke splachování a dalším domácím pracím. Pojďte se podívat na tři tipy, kde začnete vodu okamžitě šetřit.
Pořiďte si konečně myčku na nádobí
Myčku nádobí má v domácnosti pořád pouze každá třetí domácnost. A právě ruční mytí nádobí patří k největším „žroutům“ vody. S myčkou se přitom žije velice pohodlně, vlastně mnohdy vyřeší letité spory o tom, kdo umyje nádobí. Myčka spotřebuje na umytí nádobí pouhých 10 litrů vody. Přitom se do ní vejde několik sad nádobí a běžné čtyřčlenné rodině stačí myčku i o víkendu zapnout pouze jednou denně. V týdnu třeba i jen jednou za dva dny. Úspory vody s myčkou jsou znát.
Stará pračka je oproti nové žíznivá
Najděte si návod ke své staré pračce. Bude v ní uvedeno, kolik spotřebuje vody. Běžně to bylo třeba až 70 litrů na prací cyklus. To je skutečně obrovská spotřeba. Takovou moderní pračky nemají. Vysokou spotřebu vody nahradily moderní technologie, jakou je například sprchování prádla. Kdo chce šetřit vodou, rozhodně by se měl kouknout na spotřebu své pračky.
Pořiďte si kapkovou závlahu
Kdo má zahrádku, ví, jak intenzivně musí v suchých dnech hasit její žízeň. Je to jako mít v domácnosti další dva až tři žíznivé krky. Unikátním řešením, jak snížit spotřebu vody, je kapková závlaha. Jako vynález pochází z Izraele, kde řeší neustálou nutnost zavlažování. A i když se to na první pohled nezdá, kapková závlaha umí ušetřit třetinu, dokonce až dvě třetiny vody spotřebované na zálivku. Přitom na kapkovou závlahu lze aktuálně získat i dotace z programu Dešťovka.