fóliovník
Zahrada

Výhody fóliovníků? Je jich mnoho

Každý zapálený zahradník, ale už snad i zahradnický amatér, ví, že existují rostliny, zejména z řad zeleniny, které vyžadují specifičtější podmínky než rostlinky jiné. Jsou zkrátka citlivější na teplotu, rozložení světla i na vlhkost. Pomoci k udržení tohoto stabilního prostředí mohou fóliovníky, které dokáží vytvořit jak teplo, tak vlhko – atributy pro úspěšné pěstování nezbytné.

Fóliovník, nebo skleník?

Toť otázka. Zatímco skleník je konstitučně robustnější a pevnější, nabízí fóliovník řadu jiných výhod. Oproti skleníku je možné jej zakoupit za zlomek ceny. Levné fóliovníky jsou především důvodem jejich rostoucí popularity.  Ačkoli jsou lehčí, nabízí značnou elasticitu a flexibilitu, tudíž nejsou tak křehké a náchylné k rozbití jako skleněná alternativa. Fóliovník trochu klame tělem. Vypadá možná křehce, ale kvalitní ocelová konstrukce nabízí dlouhou životnost i potřebnou stabilitu.  A když už se prožene bouře a poničí samotné fólie, respektive když se na fóliích podepíše zub času, vězte, že je snazší, a především levnější, vyměnit fólii než celoskleněnou tabuli.  K opravě nám mnohdy postačí jen trocha zručnosti a kvalitní lepicí páska. Tedy – i když je na první pohled fóliovník velmi jednoduchý a prostý, po stránce kvality rozhodně nezklame.

Hurá na pěstování

Záleží jen na vás, k pěstování jakých rostlin chcete fóliovník využívat. Může být skvělým pomocníkem v případě, kdy chcete mladou zeleninu nebo její sazenice jenom předpěstovat. Můžete v něm ale také pěstovat oblíbené plodiny a získat je tak v bio kvalitě. Mezi fóliovníkové evergreeny patří například okurky, papriky, hlávkový salát a stejně tak rajčata. Možná jste nevěděli, že se do fóliovníku dají umístit také  police. Získáte tak prostor navíc například na rostliny pěstované v květináčích. Mezi fóliovníky lze najít i takové, které mají větrací otvory. S jejich pomocí pak můžete snadno regulovat teplotu. S možností regulace teploty souvisí také možnost rozhodnout se pro teplovzdušné kotle.