Svářeči se nevyhnou přísnému dodržování základních zásad bezpečnosti práce, protože svařování plamenem nebo elektrickým obloukem náleží mezi velice nebezpečné oblasti, kde neuniknou zvýšenému riziku požáru a výbuchu.
Neignorujte základní povinnosti
Svářecí technika se neustále vyvíjí, ale i tak se neobejdete bez přísné kontroly, zda na pomůckách nezůstaly oleje, tuky a jiné hořlavé látky. Vyhodnoťte také nejbližší prostory a odstraňte všechny hořlaviny. V místě samotné práce se rozmístí zástěny, aby chránily před teplem a zářením. Oči a ruce patří k nejohroženějším částem těla. Hrozí poškození zraku infračerveným a ultrafialovým zářením. O ublížení se postarají též roztavené zbytky elektrody a jiskry. Proto se chraňte kvalitními speciálními brýlemi, které vypadají v moderním provedení takřka stejně jako sluneční. K vyhledávaným náleží samostmívací svářecí kukla, kde displej umí sám reagovat na zažehnutí tím, že ztmavne a ochrání oči. Po ukončení činnosti znovu zesvětlá a vy snadno zkontrolujete vše provedené.
Jak se vybírá svařovací technika
Svářecí invertor a svářečka co2 patří mezi nejpopulárnější a nejrozšířenější typy pro sváření. U druhého zmíněného druhu oceníte hlavně jednoduché ovládání, obsluhu a robustní konstrukci. Z nepřeberného množství vybírejte tu určenou pro váš účel, ovšem vždy musí splňovat normy a podmínky daných zákony pro Českou republiku a EU. Svářečka co2 se dělí dle několika kritérií. Když si vyberete podle zaměření, najdete rozdíly v celkové dimenzaci silových prvků s ohledem na místo použití a proudové zatížení. U druhů určených pro profesionální svařovnu počítejte s vyšším počtem funkcí, kam lze zařadit třeba dálkové ovládání na hořáku, stupně pulzace, synergické linky apod. Jednodušší provedení patří ke svářečkám pro garáže, kutily, dílny a ke drobné výrobě. Dále se rozdělují na základě konstrukce na ty s kompaktním provedením nebo s odděleným podavačem.