Než vám zahrada dopřeje trochu klidu, potřebuje dobře připravit na zazimování. Nechce se vám pouštět do rozsáhlých prací a plánujete něco odložit až na jaro? Raději se řiďte heslem: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek!“ V opačném případě totiž v jarním období očekávejte mnohem více povinností.
Péče o trávník
Nepodceňte přípravu trávníku na zimní období. Mezi důležité úkoly patří správné hnojení. Nejlépe využijte speciální hnojivo obsahující více draslíku, aby se podpořila odolnost trávy během sucha, mrazu a proti chorobám. Trávník zkraťte na dva až tři centimetry na výšku. Nůžky na trávník vám pomohou přesně zastřihnout okraje trávníku. Pohodlně lze pracovat se stroji s otočným stříháním, ergonomickým tvarem rukojeti a se speciálním uložením nožů v ložisku.
Ochrana ovocné zahrady
Silné větve a kmeny od ovocných stromů očistěte, seškrabte borku i případné škůdce do plachty. Následně je spalte. Připravte si plastové chrániče a kovové pletivo na kmínky na neoplocených pozemcích. Ukončete hnojení, rytí a vysázení nových keřů a stromků.
Péče o živý plot a dřeviny
Podzim je ideálním časem pro výsadbu nových živých plotů. Mohutnosti dosáhnete pomocí jehličnatých dřevin – tújí. Z listnatých dřevin se doporučují ptačí zoby, javory babyky, habry, lísky a různé druhy vrb. Moderní křovinořezy si poradí nejen se zkrácením větviček, ale také s podrostem a hrubou trávou. Pracuje se s nimi pohodlně díky vychytávkám snižujícím zátěž na lidské tělo.
Jak si poradit s napadaným listím
Napadané listí a trávník se musí pořádně vyhrabat. Zapomenuté zbytky přitahují choroby a plísně. Když listy neodstraníte, bude pod nimi trávník přes zimu vyhnívat. Komu se nechce ručně hrabat, tomu doporučujeme použít vysavač listí, který hlavně oceníte během úklidu rozsáhlejších ploch. Umí rychle odstraňovat nepořádek ze zahrady. Nechybí mu lehkost, ergonomický tvar a možnost snadného přenášení či skladování.