Již delší dobu vám dělají vrásky na čele starosti týkající se nového bydlení? Chcete žít ve svém, a proto jste se rozhodli investovat do pořízení nemovitosti či bytu? Problém však nastává, pokud začnete řešit finance, kterých máte nedostatek? Počítáte s financováním bydlení z cizích zdrojů, ale nevíte, který způsob bude nejvýhodnější? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém najdete několik cenných rad, jak na to.
2 nejčastější způsoby financování bydlení
Financovat bydlení můžete několika způsoby. Mezi ty nejčastější a také nejvýhodnější se řadí:
- hypotéční financování – hypotéka je dostupná pro všechny, jež splní podmínky pro přiznání hypotéky, o kterých s povíme více.
- úvěr ze stavebního spoření – stavební spoření však musíte mít sjednáno a pakliže nemáte, případně jste doposud nestihli naspořit potřebnou částku, nemůžete tento způsob využít.
Jaké jsou druhy hypoték?
Obecně lze rozdělit hypotéky na americkou a klasickou. Americká představuje neúčelovou hypotéku. To znamená, že vypůjčené finanční prostředky můžete využít i na jiné účely, než pouze bydlení. Je možné si pořídit nové auto, nábytek, využít je na podnikání, splatit jiný úvěr apod. Klasická hypotéka je naopak ta účelová, kdy lze finance použít jen za účelem investice do nemovitosti.
Co lze z hypotéky financovat?
Jak už bylo řečeno, pokud využijete klasickou hypotéku, peníze můžete použít na výdaje související s nemovitostí. Je tím myšlena koupě nemovitosti, výstavba nemovitosti a rekonstrukce nebo modernizace nemovitosti za účelem bydlení.
Kdo může o hypotéku požádat?
O hypotéku mohou požádat fyzické osoby starší 18 let (možné již v den 18.narozenin). Splacení je možné do 70 let. Celkem mohou o hypotéku žádat až 4 osoby. Pokud se jedná o manželé, jež nemají zúžené společné jmění manželů, musí o úvěr žádat vždy společně.
Podmínky pro získání hypoték se u jednotlivých bank liší, vždy se však postupuje tak, aby bylo poskytování hypotéky co nejméně rizikové. Získat ji mohou lidé, u kterých je velmi malé riziko nesplácení. Při posuzování, zda hypotéku získáte nebo ne, se přihlíží na:
- výši příjmů žadatele,
- typ příjmů žadatele,
- věk žadatele,
- počet žadatelů,
- a výši vlastních prostředků.
Výše, splatnost a sazba hypotéky
Minimální výše hypotéky se obvykle pohybuje u částky 300 000 Kč. Maximální výše není uvedena, pouze je omezena schopností částku splatit. Nemovitost lze hypotéčním úvěrem financovat až do 100 % zástavní hodnoty. Nejčastěji však nastává situace, kdy je financováno 80% zástavní hodnoty nemovitosti.
Minimální doba splatnosti hypotéky je 5 let a maximální do 30 let.
Úrokové sazby jsou různé, v závislosti na tom, kde o hypotéku požádáte. Hodit se vám může kupříkladu portál penizenavic.cz, kde si můžete přečíst důležité informace, podívat se na úrokové sazby a spočítat si případnou hypotéku. Úrokové sazby jsou na určitou dobu, která je dána ve smlouvě a platí od data podpisu hypotéční smlouvy, fixovány nejčastěji na 1, 3, 5, 10 a 15 let. Po uplynutí této doby jsou vyjednány jiné úrokové podmínky na další období. Využít lze i refinancování hypotéky.
V současné době jsou úrokové sazby hypoték velice výhodné. Zažádat o hypotéku můžete i vy. Výhodou také je, že hypotéční úvěr lze zároveň i pojistit pro případy, kdy byste měli problém se splacením, třeba při ztrátě zaměstnání.
Článek byl vytvořen ve spolupráci s webem www.finprehled.cz.