Stojíte před nelehkým úkolem, z jakých prostředků financovat vlastní bydlení? Již se těšíte na to, až budete ve svém, nicméně je před vámi ještě poměrně dost práce a jedna velká překážka? Nemáte dostatek vlastních prostředků, proto nevíte, jak tento problém vyřešit? Můžete využít kupříkladu hypotéku, úvěr ze stavebního spoření nebo půjčku na bydlení. Je jasné, že každý z vás je v jiné situaci, nicméně si představme všechny tyto možnosti.
Hypotéční úvěr
Hypotéka se řadí k těm nejběžnějším typům úvěru a mnozí jí financují vlastní bydlení. Abyste mohli hypotéku získat, je potřeba, aby vám bylo minimálně 18 let, musíte mít dostatečné příjmy na to, abyste mohli hypotéku splácet a obvykle je potřeba poskytnout i určitou zástavu, často se jedná o kupovanou nemovitost. U hypotéky se nejvíce zajímáme o úrokovou sazbu. V současné době jsou úrokové sazby oproti minulým létům na poměrně nízké úrovni, takže je pro sjednání hypotéky dobrá doba. Abyste snadno zjistili, jaká nejlevnější hypotéka se vám nabízí, využijte portál Úspory.cz, kde si můžete rychle a jednoduše srovnat nabídky hypoték a vybrat tu nejvýhodnější.
Při výběru hypotéky se nezajímejte pouze o úrokovou sazbu, ale dejte pozor rovněž na výši různých poplatků.Může se jednat o poplatky za vyřízení úvěru přes poplatek za čerpání nebo předčasné splacení apod.
Úvěr ze stavebního spoření
Dalším využívaným způsobem financování bydlení je úvěr, který lze čerpat v rámci vašeho stavebního spoření. V tomto případě ale musíte mít stavební spoření sjednáno, nejméně 2 roky a musíte mít naspořeno obvykle 40-45 % cílové částky. Rozdíl mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření je zejména v úrokové sazbě. Ta je v případě úvěru ze stavebního spoření nižší, ale po celou dobu splácení zůstává sazba nezměněna.
Půjčka na bydlení
Kromě dvou zmíněných způsobů financování bydlení můžete nedostatek financí řešit i půjčkou na bydlení. Tato půjčka je vhodná zejména pro ty z vás, co potřebují menší obnos, ne příliš vysokou částku. Hodí se spíše pro rekonstrukce, nikoli pro nákup celého bydlení. U této půjčky je potřeba doložit účel použití finančních prostředků, na rozdíl od hypotéky však nemusíte ručit žádnou nemovitostí a peníze lze mít k dispozici poměrně rychle a snadno. Možná zvažujete ještě nad variantou klasické půjčky, kde nemusíte doložit účel, nicméně u půjček na bydlení je výhodnější úroková sazba. Nevýhodou je však vyšší sazba oproti předchozím zmíněným způsobům. U půjčky na bydlení si lze splátky rozložit až na 10 let, s tím, že můžete obnos splatit kdykoli i bez poplatků.