A také ekologické. Výdaje za topení vyčerpávají stále více rodinnou peněženku. Protože se od Nového roku opět zdražuje, stále více lidí se poohlíží po levnějším nebo kombinovaném způsobu vytápění.
Zahřát se můžete dvakrát
Dřevo jde získat levněji, zejména když si jej připravíte svépomocí v lesích v blízkém okolí bydliště. Poměrně jednoduché to mají vlastníci lesa.
Majitelé domků, chalup i chat dobře vědí, že dřevem se člověk zahřeje dvakrát – nejdříve když ho zpracovává, aby mu později z kamen a kotlů proudilo teplíčko. Možností získat levnější energii se nabízí víc:
– zadarmo nebo za symbolickou cenu dovolují lesní závody zpracovat klest a zbytky po těžbách i v cizích lesích,
– levný je odpad z pil, nábytkářských a podobných podniků zpracovávajících dřevo,
– v moderních kotlech lze topit nejen kusovým dřevem, ale i odřezky nebo štěpky
– štěpkovat lze přitom prořezávku z ovocných stromů, křoví a větve, jež se dříve pálily bez užitku.
Nezapomeňte na vysoušení
Výhřevnost dřeva závisí na stupni vysušení. Dobré výhřenosti dosáhnete, když je dřevo uložené v krytém, dobře větraném prostoru zhruba 2 roky. Štěpky je nutné občas přehodit. K tomu lze využít zahradní vysavače listí. Dřevěné brikety a pelety se ve vlhku rozpadají. Do úvah o topení dřevem je třeba zakalkulovat informaci, že čerstvě poražené dřevo má vlhkost vyšší než 50 procent, a tudíž asi o třetinu nižší výhřevnost než dřevo suché. Jinak řečeno – kdo si myslí, že lze topit dřevem, na němž ještě včera zpívali ptáci, nejen že se neohřeje, ale odrovná i kotel usazeninami dehtu a kyselých zplodin z nedokonalého hoření. Skladování a sušení zásob dřeva nebo štěpků je proto nutno před přechodem na toto palivo dobře promyslet a zajistit.