Majitelé zahrad asi vědí, oč jde, řekne-li se slovo kompost. A pro vás ostatní – ano, je to to místečko vzadu daleko za domem, někde u plotu, schované před naším nosem i očima.
Kompost však není jen ošklivá hromada tlejících zbytků. Jedná se i o vysoce ceněné organo-minerální hnojivo a do půdy se jeho prostřednictvím navracejí potřebné živiny.
Od pradávna se ví, že je kompostování přírodním procesem, při kterém se mění organické odpady vlivem působení kyslíku, vody a různých mikroorganismů na humusové látky.
Humus, který tak skvěle působí na vlastnosti půdy, se totiž do ní dostává právě s kompostem.
Kompostujeme samozřejmě jen odpad k tomuto účelu vhodný. Zejména se jedná o zbytky z ovoce a zeleniny, posekanou trávu, shrabané listí, ale i slivky z čaje a kávy. Zužitkovat lze i trus hospodářských zvířat a drobný odpad z práce se dřevem.
Kompost, který má správné složení a je zralý, využijeme na zahrádce k mnoha účelům.
V jarním období lze přidat kompost ke květinám i zelenině. Rostliny budou díky tomu zásobovány na jaře tolik potřebnými živinami a zároveň zvýšíme úrodnost samotné půdy.
Nahrňte větší množství kompostu i k okrasným a ovocným stromům a keřům.
Vrstva kompostu bude mít příznivý vliv na přijímání dešťové vody a díky ní bude půda žádoucím způsobem kyprá.
Majitelé často sekaných trávníků asi vědí, že právě touto činností je připravují o tolik cenné živiny. Pokud však na jaře a v létě rozhodíte kompost po trávníku, dosáhnete provzdušnění trávy, udržování vlhkosti a ztížíte růst plevele.
I pěstitelé drobných rostlin v květináčích mohou využít kvalitního kompostu, který však pro tyto účely mícháme s pískem či půdou v poměru půl na půl.
Skvěle nám může být nápomocný kompostér. Jde o nádobu postrádající dno, což zajistí kontakt obsahu s půdou a umožní se tak i vstup mikroorganismů, žížal a červů.